Kakadu ružový – lutino

lutino 043

Kakadu ružový – lutino (Eolophus roseicapillus)

Velkosť:

35.cm

Priemerná životnosť:

40.rokov

Rozdiel pohlavia:

Obe pohlavia sú rovnako sfarbené, ružové prsia a hlava, krídla a chvost sú biele. Nohy sú u lutino biele s bledými pazúrmi. Samička má v dospelosti oranžovo červenú dúhovku, samček má oko tmavé. U štiepiteľných vtákov sa jedince podobajú na obyčajné kakadu ružové, nohy majú tmavé.

Rozmnožovanie:

Kakadu ružový  je pohlavne dospelý vo veku 3-5.rokov,niektoré jednince  skôr, no niektoré aj neskôr ako 5.rokov. Samička znáša do búdky 3-5 vajíčok, mláďatá sa liahnu 26-28.dní. V hniezdení sa striedajú obaja rodičia. Mláďatá opúšťajú búdku cca 60-70.dní. Ja používam búdky 120.cm hlboké.

Potrava:

Semená pre stredne veľké papagáje s veľmi malým obsahom slnečnice. Ako doplnok ovocie a zeleninu. Pri hniezdení klíčené  semená.

Popis druhu:

Jedná sa o mutáciu kakadu ružového, ktorá ešte nie je veľmi zastúpená v chovoch ako kakadu ružový, nakoľko cena za túto mutáciu je ešte niekoľkonásobná ako za obyčajné kakadu ružové. Preto sa dosť často v chove používa pár zložený s lutino  x  štiepiteľný vták. Tak ako mám ja na foto a v chove. (samec štiepiteľný  x  samička lutino)