Papagáj kráľovský – žltý

Königssittich 1

Papagáj kráľovský - žltý (Alisterus scapularis)

 

Dĺžka:

44. cm

Priemerná životnosť:

35 – 40. rokov

Rozdiel pohlavia:

Mláďatá papagája kráľovského sa podobajú všetky samičke, samček sa v 2-3.roku preperí, prsia, brucho a hlavu bude mať jasno červenú. Treba DNA.

Rozmnožovanie:

Papagáj kráľovský je pohlavne dospelý v 2-3. roku. Odporúča sa hniezdenie až v 3.roku života. Samička znáša do hlbšej búdky 180-200.cm 3-5 lesklých vajec. Inkubačná doba je 20-23.dní. Mláďatá sú samostatné v 7-8.týždnoch života. Vyhovuje im dlhšia voliera na prelet.

Potrava:

Papagáje kráľovské musia dostávať pestrú stravu, rôzne druhy zrnín s obsahom viac druhov prosa a iných semien vhodných pre tento druh. Jedálniček musí byť obohatený rôznymi druhmi ovocia a zeleniny.

Popis druhu:

Pochádza z východnej Austrálie. Základná farba papagája kráľovského je zelená s červeným. S tohto druhu boli vyšľachtené ďalšie mutácie, ako je tu uvedená žltá, modrá, oranžová. Tento papagáj je viac vhodný na chov vo volierach, ako v byte. No je zopár jedincov, ktoré sa ručne dokŕmia a majú ich ako domácich miláčikov. Papagáj nevyžaduje v zime vykurované priestory, no musí mať zálet, kde sa môže ukryť pred nepriaznivým počasím.