Žako kongo

Žako kongo  (Psittacus erithacus)

Chov 3/2022 ukončený.

Dĺžka:

33 cm

Priemerná životnosť:

50-80 rokov (podľa knihy)

Rozdiel pohlavia:

Pohlavie najlepšie určiť analýzou DNA alebo endoskopiou. Samičky bývajú väčšinou bledšie a trošku menšie ako samci. Samci bývajú tmavší šedý.

Rozmnožovanie:

Žako kongo dospieva do dospelosti vo veku 4-6 rokov,(niekedy aj viac). Dospelá samička znáša v hniezdnej búdke 3-5 bielych vajec. Mláďatá sa liahnu po 30.dňoch inkubácie, ktoré kŕmia obaja rodičia. Samostatné sú vo veku 90.dní pri ručnom odchove.V odchove pri rodičoch o mesiac neskôr, keď že ich ešte rodičia dokrmujú po opustení búdky do osamostatnenia.

Potrava:

Živí sa zrnom pre stredné a veľké papagáje, rôznym ovocím a zeleninou. (Pozor však na avokádo, ktoré je pre vtáky jedovaté!) Ja používam miešané krmivo Afrikana z dovozu, ktoré si ešte upravujem podľa vlastnej receptúry. Pri odchove mláďat kŕmim naklíčeným zrnom a čerstvou vaječnou miešankou, senegálske proso, piškóty a ovocné granulky.

Popis druhu:

Považuje sa za jedného najinteligentnejšieho papagája na svete, ktorý sa dokáže naučiť hovoriť 150-200 slov, skladať celé vety, napodobnovať presnú farbu určitého hlasu osoby, spievať piesne, napodobnovať rôzne zvuky a iné. Je vhodný  do bytu ako spoločník človeka, len keď  je ručne odchovaný chovateľom – krotký. Divoké papagáje sa neodporúčajú do bytu, nakoľko si môžu ublížiť v izbovej klietke pre nedostatok miesta.

Viac o krotkých dokrmených žakoch nájdete na mojej stránke v odchovy-dokrmovanie.

Od roku 2017 je zaradený do CITES I.A, tak že je k nemu potrebný doklad: žltý Cites !!!

Fotogaléria: